به وبلاگ مهندسي بهداشت محيط خوش آمديد

لامبدا سي هالوترين

 

LAMBDA CYHALOTHRIN 10%WP

 

 

ماده دفع حشرات

 

تركيب شيميايي :‌

پيروتروئيد صناعي }1 α - 3 α (- +) سيانو 3- فنوكسي فنيل متيل 3- (2 كلر و 3/3/3 تريفلو- 1- پروپنيل) 2/2 دي ميتل سيكلوپروپان كربوكسيلات{ 10% مواد غير فعال 90%

 

 

لامبداسي ها لوترين WP ده درصد

ماده دفع حشرات

تركيب شيميايي :‌

لامبدا هالوترين

پيروتروئيد صناعي }1 α - 3 α (- +) سيانو 3- فنوكسي فنيل متيل 3- (2 كلر و 3/3/3 تريفلوو- 1- پروپنيل) 2/2 دي ميتل سيكلوپروپان كربوكسيلات{ 10% مواد غير فعال 90%

مقدار و نحوه مصرف :

ميزان و موارد مصرف لامبدا- سي هالوترين WP ده درصد

محل مورد نظر سمپاشي

هدف مورد نظر

ماده موثر بر حسب ميلي گرم براي هر متر مربع

تعداد سم WP ده درصد گرم در ليتر

حجم سوسپانسيون تهيه شده بر حسب ليتر با ساشه 5/62 گرمي

سطح ديوار و براي سم پاشي (بر حسب متر مربع) توسط 5/62 گرم سم WP ده درصد

داخل خانه

پشه بالغ

25

5/12

5

250

داخل خانه

سوسك

10

5

5/12

5/62

داخل خانه

انواع مگس و حشرات خانگي

10

5

5/12

5/62

خارج خانه

همه گونه حشرات موذي

10

10

25/6

5/312

 

 

دقت شود كه بسته ها قبل از اضافه نمودن به تانك سمپاشي خيس نشوند.

هنگام مخلوط سازي از دستكش استفاده شود تانك سم پاشي را تا نصفه با آب پر نموده ، ميزان سم مورد نياز را اضافه نموده و تا حجم مورد نياز با آب پر نماييد. سپس تانك را تكان دهيد. هر دفعه به ميزان مورد نياز رقيق و آماده نمائيد، در صورت نياز سمپاشي ميتواند هر 7 روز تكرار شود.

موارد احتياط:‌

در صورت آشاميدن خط مرگ دارد:‌تماس با پوست يا چشم باعث بروز حساسيت شديد مي شود. حساسيت پوستي به صورت سوزش و خارش بوده و ممكن است 4 ساعت بعد از تماس با پوست ايجاد شده بدون اينكه عارضه خاصي داشته باشد 2 الي 30 ساعت ادامه يابد. در اين صورت موضوع را با آب و صابون شسته و از يك پماد ساده مرطوب كننده استفاده شود. از استشمام سم جداً خودداري فرمائيد.

نبايد با چشم و دهان تماس داشته باشد بنابراين هنگام سمپاشي از عينك و دستكش استفاده شود. بعد از سمپاشي و قبل از آشاميدن و خوردن دست ها با آب و صابون شسته شود.

هشدار:‌

اين ماده نبايد در سيستم آبياري ، در سمپاشي محصولات خوراكي مثل غلات و به صورت سمپاشي هوايي مصرف گردد.

سمپاشي گياهان داخل پارك ها و فضاهاي سبز، گياهان زينتي و گياهاني كه به دلايل تجاري از جمله توليد هسته آنها براي فروش ، كشت مي شوند با اين سم ممنوع است.

 

 

نگهداري:‌

در جاي خشك و خنك و دور از دسترس اطفال نگهداري شود. در كنار مواد غذايي يا غذاي دام نگهداري نشود. سم رقيق شده نبايد نگهداري شود. از ظروف خالي سم دوباره استفاده نشود.

كمكهاي اوليه و علائم مسموميت :‌

در صورت بلع يا آشاميدن

اگر مسموم هشيار باشد دهان را بشوئيد و 300-200 ميلي ليتر آب (يك ليوان) داده شود، سپس در اسرع وقت به اورژانس بيماستان مراجعه شود. ايجاد استفراغ فقط تحت نظر پزشك بايد انجام شود. اگر مسموم خود به خود دچار تهوع شد او را به شكم خوابانده تا در حين استفراغ تنفس نكند. سپس سريعاً از پزشك تقاضاي كمك يا به اورژانس مراجعه شود.

 

در صورت تماس با چشم:

با آب فراوان بشوئيد در صورت ادامه علائم حساسيتي به پزشك مراجعه گردد.

- در صورت تماس با پوست:‌

با آب و صابون فراوان بشوئيد و در صورت ادامه علائم حساسيتي به پزشك مراجعه شود.

- در صورت استشمام :‌

مسموم را فوراً به هواي آزاد برسانيد و در صورت نياز، تنفس مصنوعي انجام شود.

 

 

 

 

 

كاربامات ها

سموم كاربامات نيز با آنزيم استراز تركيب مي شوند ولي واكنش برگشت پذير است و همان علائم موسكارينيك و نيكوتنيك نيز وجود دارد. كمپلكس آنزيم  كارباميل به سهولت تفكيك مي شود  و دوام و اثرات مسموميت را كاهش مي دهد.

كارباماتها بوسيله كبد متابوليزه مي شود. بعضي از كارباماتها متابوليت هايي به وجود مي آورند كه مي شود آنها را در ادرار 48 ساعت پس از تماس اندازه گيري كرد. كارباماتها بصورت خيلي آرام در اعمال آنزيم هاي اكسيد كننده دخالت مي كنند(اكسيدازها)

كارباماتها همچنين بسياري از آنزيم هاي ديگر را نيز تغيير ميدهند فعاليت كولين استراز بعد از چند ساعت معمولاً برگشت مي كند.

روش هاي استفاده از سموم

بيشتر مسائلي از قبيل تعيين روش استفاده از سم – زمان استفاده – مقدار مورد استعمال، خاصيت فيزيكي سم و ماشين آلات سم پاش  بعهده زيست شناس است مضافاً  آينكه بايد به وظيفه فرمولاتور نيز توجه نمايد.

فرمولاتور شخصي است كه بايستي مواد افزاينده  نظير اموسيون كننده ها ، مرطوب كنده ها و پخش كننده ها را با ماده فعال سم مخلوط كند تا اينكه سم براي هدف مورد نظر مناسب باشد.

زيست شناس و فرمولاتور هر دو بايد به سازگاري فيزيكي شيميايي و بيولوژيكي مواديكه در تانك سم پاش  ريخته ميشود واقف باشند.

روش استفاده : روش هاي موضعي و گسترده:‌

بيشتر سموم بصورت موضعي بكار ميروند مثلاً براي كشتن قارج روي دانه ها (غلات) فرمولاسيون مايعي و پنومولاسيون جامد و پودري بكار برده مي شود و سطوح خارجي غلات با قارج كش پوشيده مي شود سم جونده كش  در محلهاي پررفت و آمد جونده بصورت طعمه و دور از دسترس حيوانات خانگي گذاشته مي شود يا براي كنترل مگس خانگي با آلوده كردن جلب كنندگان حشره كش آنرا كنترل مي كنيم. مواردي از قبيل  پارچه – تيرهاي سقف و همچنين تيرهاي تلگراف با غوطه ور سازي در محل كارخانه حفاظت مي شوند. كنترل دولت بر مصرف آفت كش بطور گسترده به منظور جلوگيري از اثرات جانبي ناخواسته سبب افزايش كار در موضع سموم شده با اينهمه آفت كشها بطريق گسترده نيز در سمپاشي محصولات كشاورزي درحال رشد و با توليدات خرمني و انباري و همچنين ساخته شده بوسيله      با اسپري سمپاشي مي شوند.

در فرمولاسيون آفت كش ها معمولاً از موادي بنام حامل خنثي استفاده مي شود كه براي منظورهاي اسپري بطور معمول نظر به لزوم ارزان  و قابل دسترس بودن اين ماده خنثي ، همواره و بطور ثابت از آب استفاده مي شود اما در موارديكه منظور گردپاشي باشد حامل خنثي معمولاً تركيبات معدني زمين است كه بستگي به محل مورد استفاده متغير است زيرا هزينه حمل و نقل ايجاب ميكند كه حامل خنثي در محل تامين شود.

پودر پاشي با اسپري بوسيله دستگاههاي اير بلاست با هواپيما بصورت قطرات و يا ذرات بسيار مناسب توليد مي شوند و براي محلهاي وسيع مفيد هستند و در سمپاشي هاي موضعي بدليل خسارت زدن به محصولات انتخابي مجاور بكار نمي روند و يا زيانبارند.

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه بیست و هفتم بهمن ۱۳۸۷ساعت 10:14  توسط محمد امير نوري  |