به وبلاگ مهندسي بهداشت محيط خوش آمديد

هر چه هوا رو به گرمى مى رود، دوباره سر و كله موجودات موذى همچون پشه، مگس، سوسك و مورچه پيدا شده و گاهى وجود آنها در داخل خانه به قدرى آزاردهنده است كه نه تنها سبب سلب آسايش افراد ساكن در آن محيط مى شود بلكه برخى از آنها مانند بيد، سوسك و موريانه به لوازم و وسايل شخصى و خانه نيز آسيب مى رسانند. البته براى مبارزه با همه آنها راهكارهايى وجود دارد كه اگر درست و بجا مورد استفاده قرار گيرند ديگر اثرى از اين مزاحمان ريزجثه خانگى در داخل خانه باقى نخواهد ماند كه در اينجا به برخى از آنها اشاره مى كنيم.


 

سوسری آمریکایی و آلمانی به همراه بعضی حشرات و جوندگان دیگر از جمله موش در شبکه فاضلابرو مشاهده مي گردد. این در حالی است که در ساختمانهای مسکونی به ویژه در مناطق تحت پوشش شبکه های جمع آوری فاضلاب نیز سوسری آلمانی و سوسری آمریکایی هر دو با وفور زیاد مشاهده می شوند.

سوسری ها براحتی در شبکه فاضلاب و زاد و ولد و تکثیر می کند، به طوریکه نزدیک به صددرصد منهولها در مناطق واقع در محدوده شبكه فاظلاب آلوده به این سوسری هستند. فراوانی این سوسری از 4 تا3600 عدد در یک منهول دیده شد، که به طور متوسط تعداد 566 عدد سوسری به یک منهول می باشد. سوسری ها دائما روی دیواره منهول در حال استراحت می باشند. شرایط آب و هوایی از عوامل مهمی می باشد که در دوران رشد مراحل مختلف جنینی، نمفی و بالغ و همچنین ظرفیت تولید مثل سوسریها کاملا موثر است. باز شدن کیسه های تخم و خروج نمف های جوان معمولا با شروع فصل بهار و مناسب شدن درجه حرارت آغاز و تا آذر ماه ادامه دارد.


 

از مهمترين آفت انباري مي باشد . حشره کامل سوسکي با بدني کشيده است . لارو حشره دراز و کشيده است و در پشت هريک از حلقه هاي بدن دو لکه تيره متقارن وجود دارد . اين حشه از مواد گوشتي و فرآورده هاي گياهي تغذيه مي کند ولي خسارت چنداني ندارد. طول عمرحشره کامل طولاني است بين 6 ماه تا 3 سال است . طول دوره رشدي حشره از تخم تا حشره کامل در شرايط مساعد حدود 28 روز است و 3 تا 4 نسل در سال دارد و در مناطق گرمسير تعداد نسل آن به 6 تا 8 نسل در سال مي رسد.

 براي مبارزه

براي ضدعفوني انبار هاي خالي مي توان از تکيبات فسفره مثل اکتليک به ميزان 1 تا 2 گم ماده موثره براي هر متر مربع به صورت محلول پاشي استفاده کرد

استفاده از قرص هاي حاوي فسفات آلومنيم و منيزيم به ميزان 5-6 قرص به ازا هر تن محصول يا 1-2 قرص به ازا هر مترمکعب فضاي باز

 

بيشترين گونه جانوري دنيا حشرات هستند و به همين ترتيب تعداد حشراتي كه انسان را مي گزند ، محدود نيست .
از جمله مهمترين اين حشرات ميتوان از زنبور عسل ، زنبور قرمز ، زنبور درشت ، مورچه آتشين ، عنكبوت و عقرب نام برد . برخلاف مارگزيدگي در گزش حشرات محل گزش تنها يك نقطه مي باشد .
 


 

گروهی از دانشمندان آمریکایی موفق شدند ژن هایی را شناسایی کنند که دو پروتئین کلیدی را برای ساختار تارتنیدن عنکبوت “بیوه سیاه” رمزگذاری می کند. این کشف به دنیای فیزیک و صنعت کمک شایانی خواهد کرد.

محققان دانشگاه کالیفرنیا ژن هایی را که دو پروتئین کلیدی با عنوانMaSp1 و MaSp2 رمزگذاری می کنند، کشف کنند.

این دانشمندان که نتایج تحقیقات خود را در مجله PLOS ONE منتشر کرده اند در خصوص این کشف اظهار داشته اند: این دو پروتئین مسئول ساخت تارهای عنکبوت بیوه سیاه و مسئول یکی از استثنایی ترین ویژگی های فیزیکی هستند.

اکنون که ساختار شیمیایی و اطلاعات ژنتیکی تولید تارهای این عنکبوت شناسایی شده است، این دانشمندان امیدوارند با وارد کردن این ژن ها در ارگانیسم های دیگری چون باکتری ها بتوانند این پروتئین ها را به میزان زیاد تولید کنند.

درحقیقت این پروتئین ها به دلیل برخورداری از توانایی ارتجاعی بودن و جذب بالای انرژی می توانند موادی ایده آل برای ساخت ابزارهای پزشکی، ورزشی یا حفاظتی در صحنه های جنگ باشند.

“بیوه سیاه” نوعی عنکبوت زهردار است که جنس ماده آن به رنگ سیاه است

 

اين بندپاي كوچك كه به سلطان حشرات مناطق گرم و مرطوب معروف است به واسطه سمي كه در بدن خود دارد فاقد دشمن طبيعي است و حتي پرندگان نيز از خوردن آن خودداري مي‌كنند.


 

هزارپايان تقريباً در اكثر نواحي اعم از خانه‌ها، باغ‌ها، پارك‌ها حتي در برج‌هاي مسكوني يافت مي‌شوند. اين بندپايان به واسطه وجود پاهاي متعدد و بدني كشيده مورد توجه اغلب افراد قرار مي‌گيرد و بسياري نيز از اين بندپا تنفر و يا وحشت دارند چرا كه برخي از گونه‌ها طويل و درشت‌جثه هستند و ظاهري ترسناك دارند. حتي انواع كوچك آنها نيز همين ويژگي را در نظر انسان دارند.پوستر اصلی عکس کلیک کنید

دانشمندان در گزارشی اعلام کردند که عنکبوت ها با استفاده از نوعی نور نامرئی برای چشم انسان با جفت های احتمالی خود صبحت می کنند. دانشمندان دریافتند که عنکبوت های نر جهنده با نام علمی Phintella vittata با استفاده از پرتوهای ماورای بنفش B با عنکبوت های ماده گفتگو می کنند.
این پژوهشگران خاطر نشان کردند در حالی که طبق اطلاعات دانشمندان اغلب پرتوهای ماورای بنفش A در ارتباطات جانوران مورد استفاده قرار می گیرند، این نخستین مدرک علمی است که نشان می دهد پرتوهای ماورای بنفش B نیز برای همین منظور در بین جانداران مورد استفاده قرار می گیرند. نتایج این تحقیق در مجله «کرنت بیولوژی» منتشر شده است. هنوز برای دانشمندان مشخص نیست که عنکبوت های ماده چطور نور پرتوهای ماورای بنفش B را شناسایی می کنند.
این تحقیقات از سوی دانشمندان دانشگاه ملی سنگاپور صورت گرفته است


دانشمندان در آمریکا بالاخره پاسخ این سوال را پیدا کردند که چرا عنکبوت‌های ماده بزرگ جفت‌های نر کوچک خود را می‌خورند. دانشمندان می‌گویند علت این واکنش آن است که عنکبوتهای نر کوچک راحت‌تر به دام می‌افتند و شکار می‌شوند. پژوهشگران می‌گویند که عنکبوتهای ماده شکارچیان حریص و سیری ناپذیری هستند که طعمه‌های بسیار زیادی را مصرف می‌کنند که گاهی اوقات این طعمه‌ها شامل جفتهایشان است.
تاکنون فرضیه‌های زیادی درباره علت این که چرا عنکبوتهای ماده، نرها را می خورند، ارائه شده، اما هم اکنون پژوهشگران دانشگاه میامی در اوهایو با ارائه نظر خود اظهار داشتند که پاسخ این سوال بسیار ساده‌تر از آن است که تصور می‌شود. جفتهای نر اگر جثه‌ای کوچکتر از ماده ها داشته باشند، از آنجا که شکار آنها راحتتر است، صید شده و خورده خواهند شد.
این پژوهشگران دریافتند که در گونه‌ای از عنکبوت‌ها موسوم به «هوگناهلیو» که نرها جثه‌ای بزرگ دارند هرگز توسط ماده‌ها خورده نمی‌شوند، اما نرهای کوچک اندام در 80 درصد موارد طعمه ماده‌های درشت اندام می‌شوند


حشرات
حشرات و ساير جانداران هم خانواده  نظير عنكبوت ها و  عقربه، گروه وسيعی از جانداران را تشكيل می دهند كه بنام آرتروپودها معروف می باشند.
وجه مشترك تمامی اين جانداران، داشتن پوشش سخت بیرونی بوده كه اسكلت خارجی  ناميده می شود كه  اين پوشش از بخش نرم دروني بدنشان محافظت می كند. بدن اين گروه از جانداران از بخش های مختلفی تشكيل شده است


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه دهم خرداد ۱۳۸۸ساعت 10:9  توسط محمد امير نوري  | 

 

جوندگان يا (Rodents) گروه بزرگي از پستانداران را با حدود2000جنس تشكيل ميدهند از جمله موش درگروه ياد شده شامل موشهاي  بزرگ يا  Rat با (قريب 500 جنس) موش خانگي يا Mouse با (قريب 130 جنس) مي باشند. موش خانگي MusMusculus ، موش سياهRattusrattus  و موش قهوه اي Rattus norvegicus راميتوان سه گونه عمده از جوندگان نام برد كه دراغلب نقاط دنيا از جمله تهران مشاهده مي شوند و اغلب موجب خسارت مي گردند ازلحاظ اكولوژيكي جوندگان يكي ازحلقه هاي اصلي زنجيره غذايي در طبيعت هستند لذا اهميت شناخت جوندگان در يك سيستم ضروري است .


ا
 

به عقيده كارشناسان عاملي كه بيش از هر موردي موجب خوش‌نشيني اين مستاجران زباله‌اي شده بي‌توجهي شهروندان غيرمسوول در امر توليد و رهاسازي‌ زباله و مشكلات عمراني و زيرساختي شهر تهران از جمله سيستم جمع‌آوري فاضلاب با ساختار قديمي است كه در صورت كاهش كنترل و نظارت و نبود برنامه‌ريزي براي مبارزه اصولي، عواقب سوء بي‌شماري را بيش از پيش به دنبال خواهد داشت. همه چيز از حدود 37 سال پيش شروع شد؛ وقتي آن موجود موذي چمدان به دست از راه گمرك وارد تهران شد و مستقيم رفت خيابان لاله‌زار. اهالي محل از ديدن اين موجود درشت‌جثه وحشت كردند و در تماس با مسوولان مدعي شدند كه براي اولين بار يك هيولا ديده‌اند؛ اما قبل از اين‌كه مسوولان و متوليان امر عمليات تحقيق و شناسايي را آغاز كنند، اين موجود ظرف مدت كوتاهي زاد و ولد كرد و شهر را به تسخير خود درآورد. ...


 

بدن انسان در برخورد با پروتئين‌هاي حاصل از بدن سوسك‌ها و موشها آنتي بادي‌هايي توليد مي‌كند كه اين آنتي بادي‌ها خطر بروز مشكلاتي چون خس خس سينه، ‌تب يونجه و اگزما را در كودكان پيش دبستاني تشديد مي‌كند

پژوهشگران هشدار دادند: ‌تماس با سوسك و موش خطر بروز بيماريها را بويژه در كودكان افزايش مي‌دهد.
بدن انسان در برخورد با پروتئين‌هاي حاصل از بدن سوسك‌ها و موشها آنتي بادي‌هايي توليد مي‌كند كه اين آنتي بادي‌ها خطر بروز مشكلاتي چون خس خس سينه، ‌تب يونجه و اگزما را در كودكان پيش دبستاني تشديد مي‌كند.
پژوهشگران مركز سلامت محيط زيست كودكان در دانشكده بهداشت عمومي «ميل من» دانشگاه كلمبيا به شواهد علمي جديدي دست يافته‌اند كه نشان مي‌دهد: احتمال بروز اين سه بيماري در كودكان پيش دبستاني مناطق شهري كه در تماس با مواد آلرژي زاي سوسك و موش هستند، به ميزان قابل توجهي افزايش پيدا مي‌كند.
به گفته محققان؛ اين يافته‌ها درك متخصصان را از رابطه بين واكنش‌هاي ايمني بدن به مواد آلرژي زاي خانگي و بروز آسم و ساير آلرژي‌ها در كودكان و خردسالان بهبود مي‌بخشند.
مطالعات گذشته نيز نشان داده بود كه تمام آلاينده‌هاي محيط زيستي علائم آسم را در كودكان تشديد مي‌كند.

 


اندازه اصلی عکی کلیک کنید

اسم علمي اين جانور  Mus.musculus است . بدن چهار قسمتي ،  شامل سر ، گردن ، تنه و دم است . بدن پوشيده از مو مي باشد که   موها در جلوي پوزه بلند شده و نقش حسي دارد . دستها و پاها داراي پنج انگشت و مجهز به ناخن است . زير دستها و پاها عضوي برجسته   به نام «تيز» وجود دارد که باعث افزايش اصطکاک مي شود . آرواره ي بالا و پايين مجهز به دندان «هترودنت» است . زبان گوشتي و حجيم ،سوراخهاي «نوستريل» به دهان راه ندارد و حفره ي بويايي توسط کام ثانوي از حفره ي دهان جدا شده و از طريق حلق به هم مرتبط شده اند .


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه پنجم خرداد ۱۳۸۸ساعت 12:22  توسط محمد امير نوري  |